Одного разу настає хвилюючий момент - дитина виростає настільки, що хоче йти працювати. Мотивація може бути різною - від заробити на конкретну річ до почати будувати кар'єру.

В Україні особливості праці неповнолітніх регулюються Кодексом законів про працю України, а також додатковими нормами, що спрямовані на забезпечення нормального фізичного та розумового розвитку неповнолітніх, зайнятих у суспільній праці, охорону їх праці, створення необхідних умов для подальшого підвищення загальноосвітнього рівня і професійної підготовки.

За загальним правилом прийняття та роботу осіб молодших 16 років не допускається.

Як виняток, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть прийматись на роботу особи, які досягли 15 років.

Для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, що досягли 14-річного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

Що дає робота підлітку

  • Розуміння цінності грошей. Практичне засвоєння норм, що гроші беруться не з гаманця і не ростуть на деревах, а батьки їх заробляють. Самостійна робота допомагає зрозуміти, скільки потрібно працювати, щоб купити собі обід.
  • Навчання поводженню з грошима: не тринькати, вміти примножувати і вигідно вкладати, а також - віддавати на благодійність.
  • Немає негідної роботи. Як правило, нескладна робота, доступна підліткам, привчає по-іншому дивитися на представників різних професії, особливо простих, та цінувати їх працю.
  • Розуміння, навіщо потрібно вчитися.
  • Усвідомлення своєї відповідальності. Якщо школу можна прогуляти, то роботу - ні. Робота привчає виконувати взяті на себе зобов'язання, дає розуміння, що ніхто не підстрахує, а гроші можна втратити. Батьки можуть вирішити проблемну ситуацію в школі, але на роботі підліток залишається один на один з начальником і вчиться бути самостійним.

Що можуть зробити батьки для своєї дитини:

  • Видати будильник, гроші на проїзд, бутерброд на обід і простежити, щоб дитина прокинулася і потрапила вчасно на роботу в перший день, решта вже не їх відповідальність.
  • Дати свободу дій і спостерігати, як дитина справляється з нею.
  • Дати можливість помилитися і навчитися на своїх помилках.
  • Дати їй можливість відчути більшої впевненості в собі завдяки тому, що вдалося впоратися зі взятими на себе зобов'язаннями.

Підлітки готові на все

Багато відомих бізнесменів зізнаються, що працювали з раннього дитинства. При цьому вони без сорому згадують, що їхня кар'єра починалася з посади кур'єра, вантажника або підсобного робітника. Проте, мати справу з підлітками на офіційному рівні роботодавці не занадто раді. Діти вважаються, так би мовити, несприятливою категорією – їм приписують безвідповідальність, необережність, нестійку психіку та інше. Крім того, неповнолітні співробітники з усіх боків захищені законом, а це - зайвий головний біль для роботодавців при першій же перевірці. Тому найчастіше дітей беруть на "чорну" зарплату, не забезпечуючи необхідні умови роботи. Підлітки заради зайвої копійки погоджуються, проте батьки зобов'язані попередити своїх чад про можливі труднощі і максимально убезпечити їх. В ідеалі мама або тато повинні прийти на співбесіду до роботодавця разом з дитиною. Бувають випадки, коли підлітки відчувають в собі достатньо сил та впевненості, щоб прийти на співбесіду без батьків, заручившись усним дозволом батьків на роботу. Однак, і роботодавець і батьки мають зустрітися, щоб все узгодити та убезпечити один одного від несподіванок.

Тож, найскладніше почати діяти, все інше залежить тільки від наполегливості.