11.01.2019 | 16:29

Найефективнішим захистом громадян є їх правова обізнаність. Приховуючи факт зайнятості під час реєстрації у якості безробітного, особа наражається на притягнення до відповідальності та позбавляється права на соціальний захист.

Піклуючись про клієнтів, служба зайнятості постійно проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу з безробітними і роботодавцями з питань запобігання порушень законодавства.

Фахівці Маріупольського міського центру зайнятості інформують про послуги та можливості служби зайнятості, ознайомлюють клієнтів з правами та обов’язками. Шукач роботи надає дані та документи, на підставі яких приймається рішення про присвоєння статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення. Зареєстрований безробітний несе відповідальність за достовірність наданих даних і документів відповідно до законодавства про зайнятість та соціальне страхування на випадок безробіття.

Згідно пункту 18 частини 2 статті 22 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено проведення розслідування страхових випадків, яке здійснюється шляхом звірки даних, зазначених у документах громадян – шукачів роботи та безробітних, з даними Пенсійного фонду України, а у разі необхідності - шляхом виїзних планових та позапланових перевірок у роботодавців.

У випадку встановлення центром зайнятості належності безробітного до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку та повертає допомогу по безробіттю. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення є недостовірними з вини роботодавця, то центр зайнятості проводить перерахунок допомоги з дня її призначення, суми незаконно виплачених коштів повертаються роботодавцем.

У разі відмови особи чи роботодавця повернути кошти добровільно, а також неповернення їх у встановлений строк – 15 календарних днів, стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.    

Так, протягом 2018 року Маріупольський міський центр зайнятості провів 4388 перевірок з питань достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати матеріального забезпечення. За результатами перевірок виявлено 175 фактів порушень законодавства, що призвело до незаконних витрат коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на суму 271,95 тис. грн, з них повернуто безробітними особами та роботодавцями 117,89 тис. грн.

 Звертаємо увагу безробітних громадян та роботодавців на недопущення порушень вимог законодавства про зайнятість населення та загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.