27.04.2016 | 09:19

27 квітня 2016 року заступник директора Донецького обласного центру зайнятості Наталя Адамова, керівники Краматорського міського центру зайнятості зустрілись з Майклом Стоуном, експертом ЄС з питань внутрішньо переміщених осіб та біженців та Грегом Мактаггартом, експертом ЄС з соціального захисту. Мета зустрічі – спілкування експертів з представниками соціальних служб задля проведення експертної оцінки представниками ЄС стану і якості надання соціальних послуг внутрішньо переміщеним особам.

Представники служби зайнятості Донецької області відповіли експертам на питання, що цікавили їх найбільше: які саме послуги отримують безробітні внутрішньо переміщені особи в центрах зайнятості; який розмір матеріального забезпечення вони одержують; чи існують додаткові законодавчі норми та важелі вирішення питань зайнятості цієї категорії громадян. «Передусім, нас цікавить механізм роботи з внутрішньо переміщеними особами саме в Донецькій області, де спостерігається найвища в Україні концентрація переселенців», - зробив акцент експерт Майкл Стоун. 

Саме цей фактор вимагає від служби зайнятості області постійного пошуку нових, ефективних форм роботи зі сприяння працевлаштуванню та вирішення соціальних проблем вимушено переміщених осіб. Однією з них є проведення щосереди кожним центром зайнятості інформаційно-консультаційного заходу «Під одним дахом». Експерти мали змогу взяти участь в його роботі, поспілкуватись з внутрішньо переміщеними особами та саме від них дізнатись про нагальні проблеми їх повсякденного життя і соціального стану. Представників ЄС зацікавила така форма «відкритості влади», коли всі соціальні структури одночасно в центрі зайнятості надають інформаційні та консультаційні послуги внутрішньо переміщеним особам. Грег Мактаггарт, зокрема, зазначив: «Це значний вираз уваги до проблем внутрішньо переміщених осіб». 

В ході зустрічі експерти дізнались про основні проблеми, що виникають в ході вирішення питань зайнятості внутрішньо переміщених осіб: скорочення сфери прикладання праці, невідповідність професійно-кваліфікаційного складу безробітних переселенців наявним вакансіям. Незначна кількість підприємців, які покинули окуповані території, мали змогу вивезти виробниче обладнання. Одиниці з них поновили підприємництво на новому місці, значна частка – звернулись до служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні. «Більшість переміщених осіб – представники висококваліфікованих професій (лікарі, викладачі, банківські працівники та інші), які мали значно вищі рівні зарплати, ніж їм може запропонувати Краматорськ, Слов’янськ, Костянтинівка та інші міста і райони області. В той же час, серед переселенців багато шахтарів, які мають профільну освіту та все життя працювали саме за гірничими професіями. Ми вирішуємо цю проблему, пропонуючи їм змінити професію, підвищити кваліфікацію, щоб забезпечити їх пристосування до місцевого ринку праці», - розповіла експертам під час зустрічі Наталя Адамова.

Підводячи підсумки зустрічі, експерти зазначили, що соціальні служби в Донецькій області, які підтримують становлення внутрішньо переміщених осіб на нових місцях проживання, зокрема служба зайнятості, діють дуже професійно. «Саме ви знімаєте основний тиск та навантаження на суспільство, робите процеси, пов’язані з адаптацією внутрішньо переміщених осіб, керованими», - зазначили представники ЄС.