01.02.2019 | 16:45

Фахівці Маріупольського міського центру зайнятості зустрілися з Владиславом Кузьміновим, підприємцем та переможцем  регіональної програми проектів підтримки малого та середнього бізнесу Донецької облдержадміністрації, який відкрив виробництво гідропонної теплиці для вирощування «елітної» зелені.

В свої двадцять шість років чоловік багато в чому себе спробував: працював на автозаправці, був проектувальником меблів, вихователем в дитячих оздоровчих центрах,  займався сільськогосподарською роботою. З дитинства Владислав допомагав дідусеві вирощувати в теплиці кріп, петрушку, салат та іншу «зелену приправу». Коли вирішив спробувати себе в самозайнятості, «справою свого життя» обрав те, що нагадувало йому дитинство.

Протягом минулого року підприємець вів роботу з налагодження бізнесу. Треба було знайти та орендувати приміщення – ним став підвал звичайного продуктового магазину, зробити в ньому ремонт, освітлення, опалення, знайти та закупити обладнання, необхідні матеріали, добрива та насіння.

У грудні 2018 року Владислав звернувся до Маріупольського міського центру зайнятості за допомогою в підборі кваліфікованих кадрів за професією «робітник з комплексного обслуговування сільськогосподарського виробництва».

В той час до Маріуполя із селища Бердянське переїхав та звернувся до центру зайнятості у пошуках роботи Дмитро Кравченко. Хлопець, який закінчив Маріупольський коледж ДонНУЕТ ім.М.Туган-Барановського та здобув кваліфікацію техніка-технолога з технології харчування, деякий час працював кухарем, але його з дитинства приваблювало сільське господарство. Зацікавили Дмитра новітні розробки молодого підприємця, тому він із задоволенням погодився на співбесіду з Владиславом і вже через декілька днів отримав бажану роботу, а підприємець – кваліфікованого працівника.

 В подальшому роботодавець планує укласти договір з Маріупольським міським центром зайнятості на отримання компенсації витрат на оплату праці внутрішньо переміщеної особи.

Продукцію Владислав реалізує здебільшого на підприємствах громадського харчування та в роздрібній торговій мережі. Для потенційних покупців досить привабливим є те, що рослина продається в горщику. За рахунок гідропонного методу вирощування, зелень зберігає товарний вигляд набагато більший строк, бо залишається разом з кореневою системою у горщику.

«Унікальність проекту полягає в тому, що продукція є екологічно чистою і корисною, адже зелень не потрібно обробляти пестицидами та гербіцидами, - розповідає Владислав. - Підґрунтям для рослин виступає звичайний субстрат, який використовують для кімнатних рослин, а полив здійснюється за допомогою води, насиченою мінералами і киснем».

Молодий підприємець планує розширяти виробництво та створити ще три нових робочих місця: водія, бухгалтера та агронома. Фахівці центру зайнятості запропонували послуги для роботодавців, серед яких стажування,  послуги при частковій зайнятості, надання компенсації затрат на оплату праці при працевлаштуванні внутрішньо переміщених осіб, компенсації єдиного внеску при працевлаштуванні квотних категорій населення.

«Я хочу і буду розвиватися. У планах – максимально розширити виробництво, що дасть змогу відкривати нові робочі місця. А за допомогою у підборі персоналу обов’язково звернуся до Маріупольського міського центру зайнятості», - підсумував Владислав під кінець зустрічі.