Східний варіант від 05.10.2023

З 29 серпня цього року на Донеччині запрацювала урядова програма щодо компенсації витрат за облаштування робочих місць осіб з інвалідністю. Східний Варіант дізнався, як працює програма та як сприятиме працевлаштуванню людей із руховими, фізичними та іншими порушеннями

У чому проблема?

Працевлаштувати людей з інвалідністю

До повномасштабного вторгнення в Україні проживало 2,7 млн людей з інвалідністю. За останні півтора року ця цифра збільшилася на 300 тисяч — до 3 млн осіб. Про це повідомляла міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

На жаль, поки тривають активні бойові дії, цифра буде зростати.

Станом на лютий цього року в Україні було офіційно працевлаштовано лише 16 % людей з інвалідністю. Для порівняння, у країнах ЄС, наприклад, цей показник перевищує 55%. Тож перед державою стоїть гостре питання створення належних умов для осіб з інвалідністю, особливо з огляду на сьогоднішні події.

Яке рішення?

Програма компенсації витрат за облаштування робочих місць осіб з інвалідністю

Ініціаторами програми є Міністерство економіки України, Державний центр зайнятості та Федерація роботодавців України. Головна мета — посилити зацікавленість роботодавців у працевлаштуванні осіб з інвалідністю, що сприятиме їхній активній зайнятості та соціалізації.

люди з інвалідністю

Фото ілюстративне. Джерело: enableme.com.ua

Проблема працевлаштування людей з інвалідністю завжди була гострою на Донеччині, розповідає заступниця директорки Донецького обласного центру зайнятості Наталя Адамова. Адже люди з інвалідністю потребують не лише державного підтримання та соціального захисту, а і працевлаштування.

 

Наталя Адамова

«Донецька область відома як регіон металургійної та шахтарської промисловості. Й особи з інвалідністю не мали попит у роботодавців, тому що на підприємствах було значне фізичне навантаження.

Але сьогодні це дуже потрібна справа — зацікавити роботодавця в тому, щоб він працевлаштував особу з інвалідністю й отримав для цього все необхідне. Так людина приноситиме користь і роботодавцю, і державі», — розповідає Наталя Адамова.

 

Особливості програми затверджені Постановою Кабінету Міністрів № 893 «Деякі питання надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю». Суть полягає в тому, що роботодавець офіційно працевлаштовує людину з інвалідністю та намагається максимально укомплектувати її робоче місце необхідною технікою для полегшення її праці. А після цього звертається до обласного центру зайнятості із заявою на відшкодування.

Відшкодування за облаштування робочих місць можна отримати лише за тих, хто був працевлаштований після 29 серпня цього року — з першого дня дії програми.

Як це працює?

117 млн на реалізації програми до кінця цього року

Щоб отримати компенсацію, роботодавцю потрібно насамперед офіційно працевлаштувати людину з інвалідністю І або II групи. На III групу програма не поширюється.

Після цього роботодавець протягом 90 днів мусить подати до регіонального центру зайнятості всі документи, які потрібні для виплати компенсації. Це наказ або трудовий договір, що особа з інвалідністю прийнята на роботу, а також документ чи його копія, що підтверджує придбання допоміжних засобів для облаштування робочого місця. Подати заяву можна як особисто в паперовій формі, так і дистанційно на електронну пошту.

Центр зайнятості розглядає заяву протягом 10 робочих днів і ухвалює рішення щодо оплати придбаного обладнання. Компенсація виплачується роботодавцю протягом 5 робочих днів із дня прийняття рішення.

люди з інвалідністю

Фото ілюстративне. Джерело: social.com.ua

Відповідно до Постанови Кабміну, компенсації підлягають такі види обладнання:

  • Меблі та фурнітура для робочих місць.
  • Машини для виробництва й оброблення комерційних товарів.
  • Вироби для випробувань і моніторингу на робочих місцях.
  • Допоміжні засоби для захисту здоров’я і безпеки на робочих місцях.
  • Поручні та бруси.
  • Допоміжні засоби для відтворення звуку, малювання і письма.
  • Телефони та мобільні телефони.
  • Комп’ютери й термінали, програмне забезпечення та багато іншого.

До кінця цього року держава виділила на реалізацію програми 117 млн гривень. Водночас Наталя Адамова запевняє, що обмежень для Донецької області немає:

«Скільки до нас подадуть цих заяв, стільки ми й організуємо виплат для облаштування робочих місць».

Цього року гранична сума компенсації за облаштування місця людини з інвалідністю І групи становить 15 мінімальних заробітних плат або 100 500 грн, для II групи — 10 мінімальних заробітних плат або 67 000 грн.

«Цією програмою може скористатися не тільки юридична особа, а й самозайняті. Якщо ФОПи використовують найману працю фізичних осіб, то вони мають право звернутися до центру зайнятості для компенсації», — каже Наталя Адамова.

Наталя Адамова

Наталя Адамова проводить зустріч. Фото: офіційний сайт Донецького обласного центру зайнятості

Зараз Донецький обласний центр зайнятості проводить інформаційну кампанію, щоб якомога більше роботодавців та людей з інвалідністю дізналися про нову програму. Для цього вже проведено приблизно 150 зустрічей, надіслані звернення до Донецького обласного фонду людей з інвалідністю та Донецької спілки роботодавців. Зацікавилися програмою і великі українські підприємства, наприклад, Метінвест.

А це точно працює?

Уже 82 роботодавців висловили зацікавленість

За трохи більше, ніж місяць існування програми, Донецький обласний центр зайнятості проінформував про неї вже 700 роботодавців, а 82 з них висловили своє зацікавлення. Найбільш активно розглядають працевлаштування людей з інвалідністю підприємства зі Слов’янська, Краматорська та Дружківки. Наталя Адамова каже, що це тільки початок. І навіть до кінця цього року кількість зацікавлених значно зросте.

«Донеччина найбільше потерпає від бомбардувань та обстрілів. Через війну кількість людей з інвалідністю в області зростає, на превеликий жаль. І цивільні попадають під обстріли, і військові. Здебільшого це люди працездатного віку, які бажають працювати й заробляти. І не секрет, що не всюди для них облаштовані робочі місця. Така програма дає можливості долучити людей з інвалідністю до активного соціально-економічного життя, створити комфортні умови для їхньої роботи та самореалізації», — підкреслює Наталя Адамова.

Окрім цього, так люди з інвалідністю будуть приносити користь державі, а роботодавець — сплачувати податки. А це, своєю чергою, допомагає відновленню країни, зокрема й Донеччини.

Як звʼязатися?

Задля консультації або отримання відповідей на додаткові питання можна звернутися на гарячу лінію Донецького обласного центру зайнятості — 0800 33 61 67.

Дзвінки приймаються без перерви з понеділка до четверга із 9.00 до 18.00, у п’ятницю — з 9.00 до 16.45. Субота та неділя — вихідні дні.