Донбас СОС в межах інформаційного партнерства публікує матеріал Донецького обласного центру зайнятості про грантову програма від Уряду «Власна Справа». Програма направлена на підтримку українського бізнесу в умовах війни. Завдяки цій програмі можна отримати кошти (до 250 тисяч гривень) на відкриття або розвиток власного бізнесу та втілити свою бізнес-ідею.
Окремий напрямок урядового проєкту «Власна Справа» – гранти для ветеранів та другого з подружжя ветерана. Завдяки цьому напряму є можливість отримати на старт або розвиток «ветеранського» бізнесу до 1млн гривень.
Отримати мікрогрант можуть як діючі підприємці, так і люди, які не мають досвіду підприємницької діяльності. Головною умовою отримання коштів є створення робочих місць, і сума гранту залежить саме від їх кількості.
Мінімальна сума гранту 50 тис. грн, максимальна – 250 тис. грн.
Його розмір залежить від кількості створених робочих місць:
До 150 тис. грн — одне робоче місце;
До 250 тис. грн — не менше двох робочих місць.
Кошти можна витрати на:
- придбання меблів, обладнання;
- закупівлю ліцензійного програмного забезпечення, свійських тварин та птиці, багаторічних насаджень, саджанців, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов’язаних з реалізацією бізнес-плану (сумарно не більше 50% розміру мікрогранту);
- послуги маркетингу та реклами (не більше 10% відсотків розміру мікрогранту);
- орендну плату за нежитлове приміщення (не більше 25% розміру мікрогранту);
- орендну плату за обладнання (не більше 10% розміру мікрогранту);
- лізинг обладнання, крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування (не більше 50% загального розміру мікрогранту);
- використання у підприємницькій діяльності прав інших суб’єктів господарювання (комерційна концесія).
Суму коштів, необхідну для реалізації бізнес-ідеї, підприємець чи громадянин визначає у бізнес-плані, в якому також наводить розрахунки вартості товарів та послуг, на які грант буде витрачено, та обґрунтування необхідності їхньої закупівлі для ведення бізнесу.
Окрім цього, за проєктом «Власна Справа» військовослужбовці, які мають бажання займатися підприємництвом, або ж розвивати свій бізнес після повернення до цивільного життя, зможуть отримати грант на суму від 250 тис. грн до 1 млн. грн. А також дружина або чоловік захисника(ці) зможе отримати грант 500 тис. грн. на розвиток сімейного бізнесу.
В рамках програми підтримки ветеранського бізнесу надаються гранти:
250 тис. грн — для учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни за умови створення одного робочого місця;
500 тис. грн — для члена сім’ї учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни за умови створення двох робочих місць;
1 млн. грн — для учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни, які зареєстровані як ФОП не менше ніж 3 роки, за умови створення чотирьох робочих місць, мінімум 2 з яких займуть ветерани або особи з інвалідністю внаслідок війни.
Гранти у розмірі до 500 тис. та 1 млн. гривень надаються за умови співфінансування отримувачем у співвідношенні: 70 відсотків вартості проєкту — за рахунок гранту, не менше 30% — за рахунок коштів отримувача.
Для того щоб отримати грант необхідно:
- Створити бізнес-план;
- Подати заяву та бізнес-план за допомогою порталу «Дія»;
- Захистити власний бізнес план перед спеціальною комісією;
- Отримати позитивне рішення щодо надання гранту та відкрити рахунок у банку;
- Отримати кошти на започаткування або розвиток бізнесу.
Рішення про надання гранту приймається Державним центром зайнятості на основі інформації АТ «Ощадбанк» щодо результатів перевірки ділової репутації та відомостей, зазначених у заяві, та оцінки співбесіди з отримувачем, проведеної комісією Донецького обласного центру зайнятості.
Для тих, хто бажає взяти участь у програмі, але не знає як правильно спланувати свій бізнес, Державна служба зайнятості пропонує пройти навчальний курс «Мікрогрант: написання бізнес-плану», який проходить на базах центрів професійно-технічної освіти ДСЗ.
В рамках навчання можна дізнатись про умови та нюанси отримання мікрогранту, отримати теоретичні та практичні знання щодо написання бізнес-плану за шаблоном, що затверджений Міністерством економіки, та підготуватися до співбесіди. Навчальний процес триває від двох до десяти днів.
Є можливість пройти навчання як дистанційно, так і очно – безпосередньо у центрах професійно-технічної освіти. Мапу розміщення ЦПТО можна переглянути за посиланням.
Умови отримання мікрогрантів та грантів регламентовані «Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 р. №738.
Зацікавлені особи можуть отримати консультації з питань дії проєкту «Власна справа», грантового проєкту на створення і розвиток ветеранського бізнесу за телефоном «гарячої лінії» Донецького обласного центру зайнятості – 0 800 33 61 67.