У всі часи людина прагнула поліпшити красу свого житла, одягу і навіть навколишнього середовища, щоб отримати можливість жити в гармонії з природою і самим собою. Хтось майстрував шедеври власними руками, а хтось звертався за допомогою до професіоналів, здатним створити неймовірні краєвиди. У сучасному світі спеціалізація таких людей відома як професія дизайнер.

Незважаючи на те, що професія дизайнер стала по-справжньому популярною лише в ХХ столітті, сама назва має довгу історію. Його витоки сягають епохи італійського Відродження, коли словом «disegno» позначали малюнки та проекти, які лежали в основі ідеї.

В залежності від виду діяльності фахівця з дизайну виділяють кілька основних галузей даної професії:

  • промисловий дизайн (оформлення та створення побутової техніки, транспорту, знарядь праці, меблів);
  • дизайн середовища (створення інтер’єрів, оформлення будівель, дільниць);
  • графічний дизайн (створення торгових марок та знаків, рекламних роликів з використанням комп’ютерної графіки);
  • 3D-дизайн (створення анімацій, презентацій, макетів з допомогою спеціальних комп’ютерних програм);
  • ландшафтний дизайн (роботи, пов’язані з оформленням земельних ділянок, парків, садів);
  • дизайн одягу, взуття та аксесуарів.

Перелічені галузі дизайнерського мистецтва – це тільки вершина айсберга. Сьогодні сфера діяльності художника-оформлювача просто величезна, тому кожен рік з’являються нові напрямки даного мистецтва (фітодизайнер, лялькар, вітражист тощо).

Об’єкти дизайну присутні скрізь і в усьому, що нас оточує. Крім популярних нині фахівців по створенню одягу та інтер’єру, в сучасному світі широко затребувані розробники ювелірних прикрас, аксесуарів, посуду, меблів.

Особистісні якості майбутнього дизайнера

- творчі та художні здібності;

- розвинений естетичний і художній смак;

- креативність;

- здатність до сприйняття просторового співвідношення предметів;

- кольорове сприйняття;

- увага до деталей;

- здатність до створення образу за словесним описом;

- здатність до зорових уявленням, вміння передбачати результат;

- абстрактність, асоціативність і гнучкість мислення;

- інтуїтивне мислення;

- комунікабельність;

- здатність працювати з великим об’ємом інформації;

- здатність працювати в команді;

- почуття такту в спілкуванні з клієнтами;

- навички креслення;

- здатність до конструювання і проектування;

-  вміння передбачати результат;

- художні здібності;

- почуття смаку, гармонії і симетрії.

- вміння малювати як руками на папері, так і в спеціальних комп'ютерних програмах.

Щоб стати справжнім професіоналом, необхідно не тільки мати хороший смак, розвинену уяву та навички малювання, але і вміти працювати в сучасних програмах для проектування інтер’єрів, ландшафтів і т. д. Мистецтво дизайну не стоїть на місці. З кожним роком з’являються нові матеріали, прийоми і методи створення шедеврів. Тому, щоб залишатися на гребені хвилі,  дизайнер-професіонал повинен постійно вчитися, вдосконалювати свої навички та бути в курсі всіх трендів. Вибираючи навчальний заклад, важливо пам’ятати, що не існує дизайнерів-універсалів. Кожен художник-оформлювач може бути професіоналом лише в одному напрямку мистецтва.

Місце роботи та кар’єра

Перед кожним дизайнером відкривається широке поле діяльності. Він може працювати сам на себе, пропонуючи свої послуги в Інтернеті та в засобах масової інформації. В даному випадку художник-оформлювач самостійно шукає собі клієнтів і оцінює вартість проекту.

Художник-оформлювач може працювати і в штаті спеціалізованих відділів великих компаній, діяльність яких пов’язана з мистецтвом дизайну. При цьому, чим престижніше компанія, тим більше шансів для кар’єрного зростання, а отже, і для збільшення доходів і досягнення визнання.

Крім великих компаній, існують і вузькопрофільні дизайнерські студії. І хоча ймовірність кар’єрного росту в таких фірмах невелика, робота художником-оформлювачем допоможе відбутися людині, яка знаходиться тільки на початку шляху  своєї творчої діяльності.

Переваги та недоліки професії

На відміну від багатьох інших професій, представлених на ринку праці, професія дизайнер може приносити не тільки задоволення, але і гарний фінансовий прибуток. Фахівець працює на замовлення, тому, на відміну від художника, він завжди може бути впевнений в тому, що його праці будуть оплачені.

Однак, з іншого боку, оформлювач не може дозволити собі творити лише тоді, коли є натхнення. Іноді замовлення необхідно виконати у найкоротші терміни, адже клієнт не готовий чекати. Добре, якщо творчість, як мовиться, в крові у художника-оформлювача. Але, якщо креативне мислення вимагає надмірних зусиль, постійний пошук нових ідей нерідко призводить до морального виснаження та депресії.

Ще однією проблемою може стати внутрішня дисгармонія дизайнера. Далеко не завжди смаки клієнта збігаються зі смаками художника-оформлювача, і тоді доводиться виконувати роботу, яка не до душі.

Безумовно, мистецтво дизайну – це нелегке ремесло, але воно має чимало переваг. Дизайнерська діяльність приносить хороший дохід, який збільшується з ростом професіоналізму.

Ще однією незаперечною перевагою праці є можливість працювати вдома. Генерувати ідеї і створювати проекти можна не тільки в офісі, але і в своїй кімнаті, оскільки для клієнта важливий тільки результат.

Таким чином, професія дизайнер може стати справжнім покликанням для творчих і креативних людей, які не звикли до монотонної і рутинної роботи, а мріють творити, робити світ красивішим і отримувати хороший фінансовий дохід.