Продавець-консультант – одна з найпопулярніших професій. Затребуваність цього виду зайнятості обумовлена, по-перше, постійно зростаючою кількістю торгових центрів, особливо в великих містах. По-друге, для старту кар’єри головне – бажання опанувати професію, адже часто роботодавці не вимагають наявності у претендентів на посаду спеціальної освіти або значного досвіду роботи. Претендентові знадобиться позитивний настрій, комунікабельність і готовність працювати на результат. 

 Безперечно, що, як і в будь-який інший професії, досвід роботи та професійні навички продавця-консультанта надають йому найвищої цінності на ринку праці. Найчастіше відсоток від продажів включений в зарплату консультанта. Уміння грамотно презентувати товар, розповісти про його переваги викликати у потенційного покупця бажання зробити покупку – базовий навик, без якого в цій професії неможливо обійтися. Необхідно також знання техніки продажів, принципів роботи з запереченнями і негативом.

Так чином для успішної роботи важливе знання специфіки товару: асортименту, цін та виробничих нюансів.  Продавець – консультант повинен розбиратись   в матеріалах, з яких виготовлений продукт, та знати переваги певного бренду.

 Роботодавець надає співробітнику необхідну теоретичну базу в достатньому обсязі, шляхом організації тренінгів та презентацій.

Зміст праці

  • Компетентне ввічливе обслуговування відвідувачів в торговому залі. Надання грамотних консультацій з будь-яких питань, що стосуються продукції та здійснення покупки. Створення комфортних умов для вибору товару.
  • Підрахунок вартості покупки, супровід покупця до каси, пояснення умов гарантійного обслуговування.
  • Передпродажна підготовка товару: розпакування, перевірка кількості продукції, відповідність найменуванням, огляд на наявність пошкодження, маркування.
  • Підготовка до роботи торгового залу: контроль наявності товару і цінників на ньому, розміщення товару відповідно товарними групами, підтримання чистоти в залі.
  • Участь в інвентаризації товару також входить в обов’язки продавця - консультанта.
  • При необхідності продавець-консультант повинен виконувати обов’язки касира і вміти оформити покупку на касі.

Додаткові навички продавця-консультанта

Переймаючись питанням, як працювати продавцем-консультантом, слід враховувати специфіку роботи з людьми. Спілкуючись з постійними і новими клієнтами, продавець повинен проявляти стриманість, дипломатичність, терплячість. Потрібно вміти викликати у потенційного покупця довіру і розуміння того, що консультант не просто хоче продати товар, а дійсно зацікавлений в тому, щоб покупка повністю задовольнила клієнта. Щира участь у виборі розміру і моделі одягу, техніки за певними параметрами, косметики по типу шкіри, волосся та інше, підштовхує відвідувача магазину до здійснення покупки. Тому не зайвими будуть базові знання психології, розуміння правил етикету, ввічливість. Не менш важливі вміння слухати, товариськість, позитивний настрій.

Більшість продавців-консультантів працюють позмінно, проводячи велику частину робочого часу на ногах – відповідно, претендуючи на цю посаду, потрібно бути готовим до фізичних навантажень.

Розуміння тенденцій ринку, володіння інформацією  про актуальні тренди, знання головних конкурентів і вміння підкреслити переваги продукції в порівнянні з конкуруючими виробниками значно полегшує процес спілкування з покупцем і презентації товару.

Охайний зовнішній вигляд, стриманий макіяж у жінок, поставлена ​​грамотна мова – все це традиційно знаходиться серед характеристик, на які зазвичай звертають увагу роботодавці, розглядаючи кандидатуру на посаду продавця-консультант.

Плюси професії

  • отримання досвіду в сфері торгівлі та продукції, яку продаєш;
  • переважно комфортні умови роботи;
  • розвиток своїх комунікативних навичок
  • знання ринку товарів і послуг, постійна обізнаність щодо новинок.

Мінуси професії

  • багато часу доводиться проводити на ногах;
  • важко швидко змінити сегмент ринку (наприклад, перейти з продажу комп'ютерів на продаж косметики) без додаткового навчання;
  • збереження спокою в ситуаціях, коли тебе дратують;
  • спокійно повторювати інформацію про товар, стільки, скільки це буде потрібно.

Місце роботи

  • у салонах / магазинах (авто, меблів, одягу, косметики і т.п.);
  • у страхових компаніях;
  • у рекламних агентствах.

Кар'єра

Продавець-консультант цілком може стати менеджером. Наприклад, керуючим торгівельного залу, менеджером з продажу певного виду товару. А іноді навіть директором салону (магазину).