Професія вчителя є унікальною в своєму роді. Як відомо, практично у всі часи існування людства була потреба в педагогах. Сьогодні ця професія найбільш затребувана. Це раніше вчителі асоціювалися виключно зі школою. У наше століття ситуація докорінно змінилася. Викладачів стає все більше, і вони необхідні в різних сферах нашого життя, саме в цьому полягає одна з особливостей професії вчителя. Крім шкіл і інститутів вчителі передають нам знання і свій безцінний досвід на курсах іноземних мов.
В XVII – XIX століттях, робота вчителем стала виділятися в окрему самостійну сферу. Саме тоді вона стала особливо поширеною як в Європі, так і в усьому світі.
З часом професія стала більш диференційованою, з'явилася вузька спрямованість, спеціалізація. Так, наприклад, у старших класах кожен предмет ведеться окремим викладачем, що дозволяє вчителю якісно готуватися до уроків і максимально розкривати матеріал в освітньому процесі.
Особистісні якості вчителя
Вчитель повинен володіти наступними якостями : емоційна врівноваженість, самовладання і життєрадісність. Дуже важливо, щоб викладач був доброзичливим по відношенню до своїх вихованців, незалежно від їх відношення до нього.
Ця професія передбачає здатність вчителя регулювати будь-які конфлікти, не вдаючись до тиску. Також викладач повинен бути здатний до різних стилів спілкування: формальному і неформальному. Дуже важливо, щоб він зміг стати справжнім другом для своїх учнів; людиною, яка заслуговує довіри. Зрозуміло, щоб заслужити таку репутацію від вчителя потрібно чимало зусиль. Не варто забувати, що для освоєння цієї професії недостатньо просто бажання і якихось навичок, необхідно покликання. Особливо це важливо враховувати тим, хто обирає професію вчителя початкових класів. Вся справа в тому, що саме їм доводиться докладати особливих зусиль, щоб налагодити контакт з дітьми, зробити освітній процес не просто корисним, але й цікавим. Та й виховна роль вчителя в цьому випадку більш важлива.
Не варто також нехтувати можливістю йти в ногу з часом. Для цього викладачу необхідні такі якості, як допитливість і бажання вчитися. Крім того, від вчителя може знадобитися вміння визнати, той факт, що далеко не на кожне питання він знає відповідь. Саме це дозволяє йому завоювати авторитет і довіру учнів.
Освіта
Професію вчителя можна отримати в численних педагогічних інститутах і університетах. До недавнього часу педагогічні коледжі були також затребувані, хоча, як правило, після його закінчення випускники воліли продовжити освіту вже заочно у вищому навчальному закладі. Освітній процес передбачає конкретну спеціалізацію (вчитель математики, малювання і так далі).
Місце роботи та кар'єра
Основним місцем роботи вчителя, як правило, є державні загальноосвітні школи, однак сьогодні кваліфіковані викладачі можуть працевлаштуватися в приватних школах (з іншим рівнем оплати праці). Вчитель іноземних мов може проводити спеціалізовані курси або (при достатньому рівні власних знань) працювати перекладачем. Також можливе надання приватних уроків, заняття репетиторством.
Періодично педагог повинен проходити атестацію, які поділяються на обов'язкові та добровільні. Після закінчення атестаційного процесу йому може бути присвоєна друга, перша чи вища кваліфікаційні категорії. Категорія дійсна протягом п'ять років, а потім знову потрібно переатестація.