Похід до стоматолога, іспит в університеті, співбесіда з роботодавцем, неприємна розмова з керівником, повітряна тривога… Наше життя наповнене подіями, які змушують організм вмикати захисну реакцію – стрес.

Стрес проявляється психічно, фізично, емоційно та дає змогу адаптуватися до змін. Це важлива функція, яка допомагає нам, але і разом з цим виснажує організм, тому потрібно вчитись керувати своїм тілом та протистояти негативним наслідкам стресу.

Під час реакції на травмуючу подію, людині здається, що світ навколо неї стискається, серце наче зупиняється, важко дихати, тремтять руки, підкошуються ноги тощо. Якщо ти відчуваєш, що потрапив у пастку стресу, спробуй виконати декілька вправ.

Методика «ЧОТИРИ СТИХІЇ» складається з різних практик, які дозволять повернути контроль над своїм тілом.

ВОДА

Сухість в роті – це одна з ознак стресу. Найкраща рекомендація – повільно випий склянку теплої води маленькими ковтками. Людина перемикається на процес ковтання, і у деякій мірі це її відволікає від тієї події, яка призвела до нервового збудження. Під час ковтання заспокоюється дихання і зменшується частота серцебиття.

Але якщо немає поруч питної води, потрібно спровокувати появу слини в роті: згадай кислоту лимону, пожуй жувальну гумку або роби жувальні рухи.

ВОГОНЬ

Вогонь дає світло і допомагає бачити в темряві. Якщо нервуєш, спробуй виконати просту вправу: варто обрати 1 будь-який колір і протягом декількох хвилин шукати предмети такого забарвлення. Ця вправа допомагає розфокусуватися з того, що токсично забирає твою енергію.

Також можеш розглядати візерунки на килимі та шукати в них обличчя людей. Для того, щоб вгамувати емоції, задій свій зір, уяву та увагу.

ЗЕМЛЯ

Вправи цієї стихії допоможуть тобі «заземлитися» та відчути своє тіло.

Використовуй вправу на вибір, а краще – усі по-черзі:

  • Перекочуйся з носка на п’яту, щоб промасажувати саме п’яту (мінімум 8 разів).
  • «РОБОТ-СПАГЕТІ». Потрібно напружити усе тіло, немов ти робот. Порахуй до 8 і розслаб м’язи, немов ти відварені спагеті. Зробіть так декілька разів.
  • «МЕТЕЛИК». Схрести руки на грудях так, щоб права долоня лягла на ліве плече, а ліва долоня – на праве. Почни повільні почергові постукування.

Можна робити інші прості вправи, які допомагають «включити тіло».

ПОВІТРЯ

Дослідження показали, що дихальні техніки зміцнюють психічний стан та покращують деякі когнітивні функції (концентрація уваги та пам’ять), а також допомагають при стресі. Нормалізація дихання переконує наш мозок, що небезпека минула і зараз можна розслабитися.

Можна використовувати будь-які дихальні вправи, найпростіша з них – «СВІЧКА-КВІТКА»: задуваєте уявну свічки на торті (довгий видих), вдихаєте аромат уявної квітки (довгий вдих). Повторюєте мінімум 8 разів.

Головне правило кризового дихання – починаємо вправу з видиху!

Більше про ментальне здоров’я та про правила протистояння стресу можна дізнатись завдяки Всеукраїнській програмі ментального здоров'я «Ти як?», що працює за ініціативи Першої леді України Олени Зеленської. Переходь за посиланням та отримай корисну інформацію. https://www.howareu.com/#techniques