Якщо вам запропонують великі гроші або пообіцяють швидку кар'єру, не вимагаючи при цьому ні диплому про освіту, ні будь-якого досвіду, насторожіться!

Пропонуємо вам декілька простих порад, аби не потрапити у халепу при працевлаштуванні. Головна з них – оцінювати все реально і не розраховувати на легкі гроші.

Порада: при пошуку роботи обов’язково проаналізуйте середній рівень оплати праці. Адекватний і відповідальний працедавець запропонує вам средньоринкову компенсацію (плюс-мінус 20%). «Золоті гори» обіцяють не чисті на руку роботодавці. Найчастіше такі оголошення висять на ліхтарних стовпах, з обіцянкою заробітної плати в 700 доларів, тому будьте уважними, і пам’ятайте, що жодна компанія не стане шукати співробітника в офіс, за допомогою таких оголошень.

Порада: ні за що не платіть! У деяких фірмах претендентам на посаду повідомляють, що для отримання бажаної посади їм необхідно заплатити “енну” суму. Наприклад, за курс навчання, за підписання договору, літератури або за оформлення міфічної дисконтної картки і т.д. Дотримуйтеся принципу – за роботу повинні платити вам, а не ви.

Порада: ніяких усних обіцянок – тільки договір! Ваші відносини з організацією слід оформити документально. Вимагайте, щоб з вами уклали трудовий договір. У документах мають бути чітко прописані усі умови роботи і обов’язки сторін, у тому числі розмір і порядок нарахування зарплати та інші виплати. Усні обіцянки ні до чого не зобов’язують. Зокрема, уважно читайте трудовий договір, адже надання фірмою-роботодавцем консультативних послуг не зобов’язує вас працевлаштовувати.

Порада: виплата заробітної платні - момент, на який варто звернути увагу, щоб не бути обдуреним. Ні для кого не таємниця, що в деяких фірмах частина зарплати не фігурує у бухгалтерському обліку, а виплачується співробітникам “у конвертах”. Наприклад, офіційно співробітник отримує 1000 грн., а раз на місяць начальник видає йому особисто в руки конверт із певною сумою грошей. Цей механізм зручний фірмі, яка таким чином заощаджує на податках. Але для працівника це може стати пасткою: у будь-який момент адміністрація фірми має право затримати виплату грошей на невизначений термін або взагалі відмовитися видавати “конверт”. У результаті працівникові доведеться задовольнятися невеликою офіційною заробітною платнею. Отже, погоджуючись на “сірі” і “чорні” схеми оплати праці, ви завжди ризикуєте.

Порада: будьте обережними з посередницькими послугами на ринку праці. Саме посередницька діяльність у знаходженні роботи все частіше обертається для свідомих громадян звичайним шахрайством. Особи, які називають та видають себе за посередників у пошуку роботи, беруть гроші із довірливих громадян, обіцяють працевлаштування, а потім зникають.

Якщо Ви стали жертвою подібних шахрайств, звертайтеся по допомогу до правоохоронців.

Порада: слід користуватися послугами офіційних органів відповідальних за працевлаштування, насамперед - це міськи та районні центри зайнятості Донецької області, де ви зможете:

  • якщо у вас є сумніві щодо підходящої сфери діяльності, саме для вас, є можливість звернутися до фахівців з профорієнтації. Ви отримаєте фахові консультації та рекомендації щодо вибору професійної діяльності у відповідності до результатів психодіагностичного тестування з виявлення ваших схильностей, здібностей, особистих якостей тощо;

звернутися до фахівців з працевлаштування за допомогою у працевлаштуванні не тільки в Україні, а і за ії межами, в країни, з якими Україна підписала відповідні угоди.